Bedford Harriers A.C.


 

 

 

Award Winners 2005

Home : 2005 Race Results : Runners Pages

Road Race Championship:

MEN

Runner Under10 Miles 10 Miles
& Over
Half Marathon
& Over
Total Races Total Points
         
Graham King 6 4 Yes 10 810
Bill Billington 5 5 Yes 10 721
Steve Gaunt 6 4 Yes 10 721
Steve Daniels 6 4 Yes 10 669
Mark Ingledew 6 4 Yes 10 658
Bob Wells 6 2 No 8 650
Adam Hills 6 4 Yes 10 643
Stuart Bartlett 6 2 Yes 8 602.14
Stuart Bullard 6 4 Yes 10 580
Paul Raymond 6 4 Yes 10 571
Peter Gillott 3 6 Yes 9 561
Bruce Mehew 6 4 Yes 10 556
Alex Rothwell 6 2 Yes 8 511
Gabriel Arpaia 5 3 Yes 8 510
Chris Capps 4 4 Yes 8 494
David Herincx 6 2 No 8 480

-LADIES-

Runner Under10 Miles 10 Miles
& Over
Half Marathon
& Over
Total Races Total Points
         
Veronica Singleton 6 4 Yes 10 768
Donna McEwen 5 5 Yes 10 737
Andrea Ward 6 4 Yes 10 722
Deidre Bethune 6 4 Yes 10 716
Linda Wilding 6 4 Yes 10 647
Lesley Barnes 5 5 Yes 10 632
Judith Ingledew 6 4 Yes 10 629
Suet Lua 5 5 Yes 10 595
Leigh Price 5 5 Yes 10 583
Maria McBeth 6 4 Yes 10 560
Rachel Burrage 6 3 Yes 9 514
Bev Hayes 6 2 No 8 508

Most Improved Runner and Club Man & Lady of the Year:

Most Improved Runner: Donna McEwen
   
Club Man of the Year: Steve Gaunt
Club Lady of the Year: Lesley Barnes

Individual Championship Races Winners:

5k Shantna Trowell Donna McEwen Carla Fisher
5m Donna McEwen Andrea Ward Emily Woodfield
10k Donna McEwen Veronica Singleton Andrea Ward
10M Donna McEwen Veronica Singleton Carla Fisher
Half Marathon Shantna Trowell Donna McEwen Veronica Singleton
Best Marathon Performance Carla Fisher(3:39:22) - London    
       
       
5k Sean Newbury Tony Dadd Stuart Bartlett
5m Sean Newbury Alistair Fadden Stuart Bartlett
10k Morgan Walters Bob Wells Andrew Wilkinson
10M Sean Newbury Alistair Fadden Rob Miller
Half Marathon Morgan Walters Bob Wells Richard Piron
Best Marathon Performance Richard Dorman (2:48:46) - Luton    

Standard Award Winners:

Standard Award Winners (Finish in 4 races any four of the six distances of 5k, 5m, 10k, 10m, Half Marathon & Marathon). Rachel Burrage, Peter Gillott, Dave Guerin, Emma Lawless, Melanie Pyman, Gary McBeth, Leigh Price, Andy Purdy, Paul Raymond, Karen Robinson, Liz Stockton, Sharon Taylor, Richard Watson.
Bronze Award Winners (4 of the 6 race times at 60% to 64.9% of world class level)

 

Gabriel Arpaia, Kate Barnard, Penny Duffin, Ian Goodwin, Bev Hayes, David Herinck, Judith Ingeldew, Suet Lua, Linda Wilding

Silver Award Winners (4 of the 6 race times at 65% to 69.9 % age graded scores)

 

Mark Tinkler, Nora Haggart, Lesley Barnes, Carla Fisher, Adam Hills, Mark Ingledew.

 

Gold Award Winners  (4 of the 6 race times at 70% to 74.9% age graded scores)

 

Donna McEwen, Rob Miller,Stuart Trevallion, Andrea Ward.

 

Platinum Award Winners (4 of the 6 race times at 75% and 79.9% age graded scores)

 

Veronica Singleton

 

Diamond Award Winners (4 of the 6 race times at 80% and over age graded scores)

 

Graham King, Morgan Walters, Bob Wells.

 

Harriers London Marathon Place Draw Winners:

Bruce Mehew Bev Hayes Lynni Gingell Cliff Smith

Harriers Marshals London Marathon Draw Winner:

Charlie Hampstead Reserve: